Filmy i zdjęcia

Na temat utworzenia elektronicznej kolekcji zdjęć związanych z naszą szkołą piszę w innym miejscu. Chciałbym podzielić się jeszcze jedną wiadomością – prócz skanowania fotografii zajmowałem się utworzeniem cyfrowego archiwum filmów. Na początku zlecałem cyfryzację filmów VHS, które stanowią kilkudziesięcio godzinną kronikę ważniejszych wydarzeń. Większość filmów tworzyła pracowicie nasza koleżanka, prof. Iwona Frączek (Olearczyk). Samo archiwum VHS zapoczątkowała dyr. Jarosława Słowiak. Filmy pochodzą z lat 1998-2011. Ostatnim nagraniem jest pożegnanie absolwentów z 2011 r. W kolejnych latach filmy były tworzone od razu w wersji cyfrowej i tak jest do dziś, co oczywiste.

Inną kwestią była archiwizacja taśm celuloidowych filmów 8 i 16 mm, niemych. Musiałem znaleźć firmę, która podejmie się ich cyfryzacji z zachowaniem wszelkiej ostrożności – wymagała tego kondycja taśm. Filmy po ponad 40 latach są delikatne, rwą się, niestety. W efekcie podjętych zabiegów archiwum „obrazów ruchomych” wzbogaciło się o kilka godzin czarno-białych, niemych zabytków. Udało mi się odnaleźć dwie taśmy magnetofonowe z dźwiękiem do kilku różnych ujęć. Sądzę, że z czasem fragmenty te „przemówią”. W każdym razie, dostarczają wielu wzruszeń. Są tam akcje SK LOP, I Zjazd z obecnymi na nim m. in. księdzem Kazimierzem Orkuszem, aktorem Mariuszem Dmochowskim, późniejszym wicepremierem Manfredem Gorywodą czy znanym dziennikarzem, Karolem Szyndzielorzem.

JEST FILM Z MATUR 1970 i 1971 r. Są studniówki, dyskoteka w auli, budowa sali gimnastycznej w 1969 r. (czyn społeczny młodzieży).

I na koniec – niespodzianka! Dotarły do mnie taśmy (3 szt.) niewywołane, o których nie wiedziałem, czy zawierają materiał barwny czy monochromatyczny, a co najważniejsze – nie wiedziałem, co przedstawiają. Wyobraźnia podpowiadała mi przeróżne tematy. Miałem cichą nadzieję, że w końcu odnajdę siebie „z tamtych lat”. Konieczne były poszukiwania firmy, która zaryzykuje proces wywołania 40. letnich taśm; wszak tego procesu nie da się powtórzyć, jeśli coś nie wyjdzie. Ale udało się! Pierwszy film, może mniej interesujący z naszego licealnego punktu widzenia – to migawki z zawodów kartingowych w Koźlu. Starsze pokolenia doskonale pamiętają tor kartingowy w naszym mieście, który znajdował się na terenach zajmowanych obecnie przez sklepy Lidl i Biedronkę.

Drugi, to ujęcia z egzaminów wstępnych w 1972 roku. Rozpoznałem parę osób, m. in. obecną panią skarbniczkę powiatu – Wiesławę Trelkę (Pedyńską, matura 1976 r).

Trzeci był największą niespodzianką. To film kolorowy z 1973 r. Akcja jest tu nieskomplikowana: uczennice idą do szkoły z dwóch kierunków, po chwili wynoszą na zewnątrz ławeczki gimnastyczne, ustawiają się w trzech rzędach, ostatni rząd na ławeczce. Ze szkoły wychodzi  nauczyciel muzyki, prof. Jan Jeński, dyryguje chórem, dziewczęta śpiewają, nie wiemy, co. Może w szkole jest jeszcze w jakiejś szufladzie taśma z nagraniem…? Kolory filmu trochę wyblakłe, przesunięte w kierunku fioletów – charakterystyczne dla postarzałych filmów (i papierów) ORWO. Ostrość – no cóż, film jest nieostry. Ale postacie rozpoznawalne.

Muszę jeszcze pomyśleć, jak to wszystko opublikować. Poniżej – prezentuję parę klatek ze wspomnianych filmów.

film LO (6)

film LO (5)

Kto pamięta te charakterystyczne szklanki na wysokich podstawkach z kożuchem kawy?

Tu: prof. P. Adamiec, prof. J. Kałuża, dyr. LO prof. R. Pacułt

 

film LO (4)

Andrzej Mazur podczas matury pisemnej

 

film LO (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

film LO (2)

Późniejsza skarbniczka powiatu, Wiesława Trelka. Czy mogła przewidzieć zdając egzamin wstępny z matematyki, że będzie taki egzamin zdawała w życiu zawodowym codziennie?

film LO (1)

Basia Mazurkiewicz w oczekiwaniu na wyniki

Możemy zazdrościć nielicznym szczęściarzom – co tu ukrywać – że mają tak rzadką pamiątkę ze szkolnych lat, jaką są filmy! 4 sekundy szczęścia przypadło również i mnie w udziale. W końcówce jednego z filmów znajduje się krótkie ujęcie końca zajęć. Wśród wychodzących uczniów jest też klasa siódma szk. podst. Wśród wielu osób da się rozpoznać m. in. Janka Szarego, Włodka Mazura i Heńka Zmarza, zaczepianego … przeze mnie.